Blog

Atlas Tur Haberler.

Kaliteli Lastik Nasıl Anlaşılır?

Lastik'de kalite önceliğiniz ise nelere dikkat etmeniz gerektiği bu yazımızda.

Araçlarda kullanılan lastik modelleri, farklı özelliklere sahiptir. Ayrıca bu özellikler ürünün kalitesini yakından etkilemektedir. Sürücüler ise, satın alma işlemlerinde kalite açısından çeşitli kriterleri göz önünde bulundurmaktadır. Bir lastiğini kaliteli olup olmadığını anlamak için çeşitli değerlendirmeler yapılabilir. Söz konusu ürün modellerinin fiziki görünümleri kadar, donanımsal özellikleri de kalitesini belli edebilmektedir. Ancak almış olduğunuz lastiğin iyi olmadığını anlamak için en doğru yöntem yolculuk sırasında sağlamış olduğu konfor düzeyidir.

Temel Kriterler

  • Yol tutuşu

Bir lastikten beklenen en temel özellik maksimum bir seviyede yol tutuşu sağlamasıdır. Ayrıca daha kısa fren mesafesi ve yüksek sürat da bile aracı dengelemesi de lastikten beklenen özelliklerdir. Kaliteli lastikler, aracın kaymasını da önlemektedir. Özellikle de söz konusu ürün modellerinin sürtünme katsayısının yüksek olması gerekmektedir. Üretim esnasında belirlenen sürtünme katsayısı, aracın her türlü olumsuz hava şartında dengeli bir şekilde yol almasını sağlamaktadır. Ürün tercihlerinde bu katsayı limitinin değerlendirilmesi gerekmektedir.

  • Dayanıklı yapısı

İyi bir otomobil lastiği, hem yumuşak, hem de uzun kilometre yol yapabilecek kadar sert olması gerekmektedir. Yani bu iki değeri yakalaması, istenilen özellikler arasındadır. Fazla yumuşak lastiğin ve gereğinden fazla sert lastiğin sürtünme yani yol tutuş özelliği düşüktür. Üreticiler ise, istenilen kat sayı değerini özel makinelerde ayarlamaktadır. Ancak sektörün lider markası olan Lassa, tam dengeli bir şekilde sürtünme katsayısını ayarlayabilmektedir.

  • Yuvarlanma Direnci

Lastiğin yolda dönmesi sırasında zemine temas eden kısmı düzdür. Fakat lastiğin kendisi yuvarlak olduğu için zaman içerisinde yere temas eden bölgenin daha da düzleşmesine için lastiğin esnek bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Ayrıca esneklik direnci yapımında kullanılan kauçuğun özelliğine göre belirlenmektedir.

 

Lastik Fiyatları

Bir lastiğin iyi olup olmadığını anlamak için fiyatlarına bakılması da gerekmektedir. Zira kaliteli yapılara sahip olan lastiklerin fiyatları bir nebze daha yüksektir. Bu nedenle de satın alma işlemlerinde fiyatında dikkatli bir şekilde incelenmesi oldukça önemlidir. Buna ek olarak sağlam lastiklerin diş sayıları ve kalınlıkları fazladır. Göz ile bakıldığı zaman bu kalınlıklar kolay bir şekilde anlaşılmaktadır. Satın almış olduğunuz lastiği kullanmaya başladıktan sonra aracınızın yakıt tüketimini kontrol ederek de, lastiğin size sunmuş olduğu avantajları görebilirsiniz. Kaliteli lastik modelleri, araç yakıt tüketimi açısından tasarruf sağlamaktadır. Özellikle kış lastiklerinde bu durum çok net bir şekilde anlaşılmaktadır.

Marka Seçimleri

Firmamız tarafından pazarlanan tüm lastik modelleri birinci sınıf kaliteye sahiptir. Müşterilerimizden gelen özel taleplerde değerlendirilmeye alınmaktadır. Lassa, Goodyear gibi birçok markanın ürünleri firmamız bünyesinde bulunmaktadır. Tüm lastikler yeni imalat edilmekle beraber, kalite kontrollerinden geçirildikten sonra satışa sunulmaktadır. Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için firmamızın müşteri temsilcileri ile iletişime geçebilir ve sipariş işlemlerinizi kısa bir süre içerisinde tamamlayabilirsiniz.

Back to top