Blog

Atlas Tur Haberler.

Kış Lastiği Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış lastiği seçimi ve Yakıt Tasarrufu için bu yazımızı okuyun hatalara düşmeyin

Araç sürücüleri, kış aylarında güvenliğini sağlayabilmek adına kış lastiği satın almakta ve trafik kazaları riskini minimum seviyeye indirmektedir. Özellikle de karlı havalarda veya olumsuz hava şartlarında yollar daha da kayganlaşmaktadır. Bu nedenle de kış lastikleri kullanılmakta ve sürüş güvenliği açısından önlem alınmaktadır. Ancak kış lastiği seçimlerinde dikkat edilmesi gereken püf noktalar bulunmaktadır. Sektörde hizmet veren Bridgestone, Lassa ve Dayton gibi markalar, müşterilerine ürün seçimleri hakkında detaylı bilgi vermektedir. Özellikle de bu tür markaların ürünleri, gerek güvenlik, gerekse konfor açısından çok daha başarılıdır.

 

Kış Lastiği Nasıl Seçilmelidir?

  • Öncellikle kış lastiği seçimlerinde dikkat edilmesi gereken ilk kural, almış olduğunuz ürünün ölçüleridir. Araç üreticileri tarafından belirlenen orijinal lastiklerin üzerinde yazan sayı değerleri konu hakkında size net bilgiler vermektedir. Buna ek olarak araç kitapçığının ilgili bölümüne de göz atılabilir.
  • Kış lastiğinin satın alınacağı firmanın güvenilir olmasına da dikkat edilmelidir. Örneğin bazı firmalar, yıllık olarak lastik tedarik etmekte ve yeni ürün modellerini satışa sunmaktadır. Şayet eski lastiklerin depolama koşulları yetersiz ise, kullanım ömrü kısalabilir.
  • Ürünün kuru ve ıslak havalarda maksimum fren mesafesi incelenmelidir. Özellikle de karlı zeminlerde ki çekiş kuvveti oldukça önemlidir. Ayrıca satın almış olduğunuz ürünün üzerinde ‘kış lastiği’ işareti olması gerekmektedir.
  • Yaşamış olduğunuz bölgenin hava şartlarına uygun bir ürün seçimi yapmalısınız. Çünkü üretici firmalar her İle veya bölgeye göre farklı çözüm yöntemleri geliştirmektedir. Bu nedenle lastiğin kullanılacağı alanın iklim şartlarına uygun özellikler taşımaktadır.
  • Kış lastiklerinin dış derinliği en az 4 mm olmalıdır. Seçim aşamasında bu sayıdan daha düşük olan lastiklerden uzak durulmalıdır.
  • Kış lastiği seçimlerinde üretim tarihi de dikkat edilmelidir. Şayet yeni ürünlerin bulunamaması durumunda son 5 yıl içerisinde üretilen lastikler tercih edilmelidir.

Yakıt Tasarrufu

 

Güvenliğe ek olarak yakıt tasarrufu da sağlayan kış lastikleri, aracınızın seyir halinde stabil şekilde ilerlemesi noktasında büyük görevler üstlenmektedir. Ancak yeni ürün modellerinin montajı tamamlandıktan sonra uygun hava basıncının ayarlanması gerekir. Aksi taktirde yakıt noktasında bahsi geçen tasarruf avantajından faydalanamayabilirsiniz. Buna ek olarak sadece ön veya arka 2 tekerliğe kış lastiği takmak, yine ekonomik yakıt sistemine fayda sağlayamayacaktır. Bu nedenle de 4 tekerliği birden değiştirilmesi gerekmektedir. Özellikle de satın almayı düşündüğünüz lastiğin ebatlarına dikkat edin. Büyük ve küçük bir ürün modeli, hem can güvenliğinizi tehdit edebilir, hem de aracınızın daha çok yakıt yakmasına neden olabilir. Ürün montajından önce kesinlikle balans ayarlarınızı yaptırmanız gerekir. Yine yüksek sese maruz kalmak istemeyen sürücüler, kış lastiği modelinin kabin içine yansımaları noktasında da bilgi sahibi olmalıdır. Firmamız ile iletişime geçerek, dikkat etmeniz gereken diğer konu başlıklarını öğrenebilirsiniz.

Back to top