Blog

Atlas Tur Haberler.

Kış Lastiği Nedir ?

Kış lastiği, can güvenliği açısından oldukça önemlidir.

Kış lastiği, halk arasında aynı zamanda kar lastiği diye tabir edilen ve üzerinde M+S sembolü yer alan ürün modelidir. Adından da anlaşılacağı gibi soğuk ve karlı havalarda kullanılmaktadır. Ayrıca 7 dereceye kadar dayanıklılık göstermekte ve yol tutuşunu arttırmak için sırt düzeyine özel desenler konumlandırılmaktadır. Kış lastiği, diğer lastik modellerine göre daha sert yapıya sahiptir. Kayganlık hassasiyeti ise oldukça düşük olmakla beraber, buzlu zeminlerde bile maksimum güvenlik sağlamaktadır. Dayon ve lassa gibi markalar tarafından da üretilmektedir. Üzerinde bulundurmuş olduğu çiviler sayesinde aracın duruş mesafesini kısaltmakta ve zemine daha iyi bir şekilde yapışmaktadır. Ancak yaz ve ilkbahar gibi mevsimlerde tercih edilmemelidir.

Kış Lastiği Zorunluluğu

Kış lastiği, can güvenliği açısından oldukça önemlidir. Devlet kurumları tarafından karlı havalarda kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Özellikle de trafik kazalarını azaltmayı hedefleyen Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı birimleri düzenli olarak denetimler gerçekleştirmektedir.  Kış lastiği kullanımının zorunluğu olduğu zaman dilimi ise Ekim ile Nisan arasındaki aylardır. Bu süre başlangıcında tüm yaz lastikleri dökülmeli ve yerine kış lastiği takılmalıdır. Aksi taktirde yüksek cezalar söz konusudur.

Kış Lastiği Çeşitleri

Farklı markalar tarafından üretilen kış lastikleri, ölçü, genişlik, çap gibi fiziksel özelliklere göre gruplara ayrılmaktadır. Ürün seçimlerinde ise araç modeli göz önünde bulundurulmaktadır. Kış lastiği, yumuşak bir yapıya sahiptir. Taşıma kapasitesi ve durma mesafesi, diğer lastiklere göre biraz daha fazladır. Ayrıca ürün modelleri arasından seçim yapılırken kesinlikle resmi kurumlar tarafından belirlenen kriterlere dikkat edilmelidir. Kış lastikleri, üretim sırasında standart koşullara göre dizayn edilmektedir. Yani tüm ürün modellerinin sahip olduğu genel özellikler vardır. Ancak yine de araca uygun bir kış lastiği seçilmesi ve profesyonel bir şekilde takılması gerekir. Lassa ve Dayon gibi lider markalar, tüm taşıt türlerine özel üretim hizmeti vermektedir.

Fiziksel Özellikler

Kış lastiği, tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de kullanılması zorunludur. Özel olarak tasarlanan sırt kauçuğundan üretilen bu ürünler, aracın buzlu ve kaygan zeminlerde kontrollü bir şekilde ilerlemesini sağlar. Özellikle de güçlü çekiş performansı sunmakla beraber, sırt kısımlarının geniş olması sayesinde de ekstra kavrama gücü sunar. Kış lastiği fiziksel olarak tüm olumsuz hava koşullarında kullanılabilecek bir şekilde tasarlamaktadır. Ayrıca psikolojik anlamda da sürücüye güven verir ve bireysel hataların önüne geçer. Maliyet açısından da yaz lastiklerine göre biraz daha pahalıdır. Ancak kullanım ömrü bakımından düşünülürse, kış lastiği 10 yıla kadar yapısını koruyabilir. Sürülmeden kaynaklanan deformasyonlar, kış lastiklerinin yumuşak yapıya sahip olması sıcak havalarda daha hızlı tükenmeye sebep olmaktadır. Patlama riski oldukça az olan bu ürünleri, kolay kolay çevresel etkenlerden gelen darbeler karşısında da zarar görmemektedir.

Back to top