Haberler

Atlas Tur Haberler

Kış Lastiği Nedir ?

Kış lastiği, can güvenliği açısından oldukça önemlidir.

Kış lastiği, halk arasında aynı zamanda kar lastiği diye tabir edilen ve üzerinde M+S sembolü yer alan ürün modelidir. Adından da anlaşılacağı gibi soğuk ve karlı havalarda kullanılmaktadır. Ayrıca 7 dereceye kadar dayanıklılık göstermekte ve yol tutuşunu arttırmak için sırt düzeyine özel desenler konumlandırılmaktadır. Kış lastiği, diğer lastik modellerine göre daha sert yapıya sahiptir. Kayganlık hassasiyeti ise oldukça düşük olmakla beraber, buzlu zeminlerde bile maksimum güvenlik sağlamaktadır. Dayon ve lassa gibi markalar tarafından da üretilmektedir. Üzerinde bulundurmuş olduğu çiviler sayesinde aracın duruş mesafesini kısaltmakta ve zemine daha iyi bir şekilde yapışmaktadır. Ancak yaz ve ilkbahar gibi mevsimlerde tercih edilmemelidir.

Kış Lastiği Zorunluluğu

Kış lastiği, can güvenliği açısından oldukça önemlidir. Devlet kurumları tarafından karlı havalarda kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Özellikle de trafik kazalarını azaltmayı hedefleyen Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı birimleri düzenli olarak denetimler gerçekleştirmektedir.  Kış lastiği kullanımının [...]

Kış Lastiği Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış lastiği seçimi ve Yakıt Tasarrufu için bu yazımızı okuyun hatalara düşmeyin

Araç sürücüleri, kış aylarında güvenliğini sağlayabilmek adına kış lastiği satın almakta ve trafik kazaları riskini minimum seviyeye indirmektedir. Özellikle de karlı havalarda veya olumsuz hava şartlarında yollar daha da kayganlaşmaktadır. Bu nedenle de kış lastikleri kullanılmakta ve sürüş güvenliği açısından önlem alınmaktadır. Ancak kış lastiği seçimlerinde dikkat edilmesi gereken püf noktalar bulunmaktadır. Sektörde hizmet veren Bridgestone, Lassa ve Dayton gibi markalar, müşterilerine ürün seçimleri hakkında detaylı bilgi vermektedir. Özellikle de bu tür markaların ürünleri, gerek güvenlik, gerekse konfor açısından çok daha başarılıdır.

 

Kış Lastiği Nasıl Seçilmelidir?
  • Öncellikle kış lastiği seçimlerinde dikkat edilmesi gereken ilk kural, almış olduğunuz ürünün ölçüleridir. Araç üreticileri tarafından belirlenen orijinal lastiklerin üzerinde yazan sayı değerleri konu hakkında size net bilgiler vermektedir. Buna ek olarak araç kitapçığının ilgili bölümüne de göz atılabilir.
  • Kış lastiğinin satın alınacağı firmanın güvenilir olmasına da dikkat edilmelidir. Örneğin bazı firmalar, yıllık olarak lastik tedarik etmekte ve yeni ürün modellerini satışa sunmaktadır. Şayet eski lastiklerin depolama [...]

Kaliteli Lastik Nasıl Anlaşılır?

Lastik'de kalite önceliğiniz ise nelere dikkat etmeniz gerektiği bu yazımızda.

Araçlarda kullanılan lastik modelleri, farklı özelliklere sahiptir. Ayrıca bu özellikler ürünün kalitesini yakından etkilemektedir. Sürücüler ise, satın alma işlemlerinde kalite açısından çeşitli kriterleri göz önünde bulundurmaktadır. Bir lastiğini kaliteli olup olmadığını anlamak için çeşitli değerlendirmeler yapılabilir. Söz konusu ürün modellerinin fiziki görünümleri kadar, donanımsal özellikleri de kalitesini belli edebilmektedir. Ancak almış olduğunuz lastiğin iyi olmadığını anlamak için en doğru yöntem yolculuk sırasında sağlamış olduğu konfor düzeyidir.

Temel Kriterler
  • Yol tutuşu

Bir lastikten beklenen en temel özellik maksimum bir seviyede yol tutuşu sağlamasıdır. Ayrıca daha kısa fren mesafesi ve yüksek sürat da bile aracı dengelemesi de lastikten beklenen özelliklerdir. Kaliteli lastikler, aracın kaymasını da önlemektedir. Özellikle de söz konusu ürün modellerinin sürtünme katsayısının yüksek olması gerekmektedir. Üretim esnasında belirlenen sürtünme katsayısı, aracın her türlü olumsuz hava şartında dengeli bir şekilde yol almasını sağlamaktadır. Ürün tercihlerinde bu katsayı limitinin değerlendirilmesi gerekmektedir.

  • Dayanıklı yapısı

İyi bir otomobil lastiği, hem [...]

Brisa, 2014 yılından bu yana Türkiye pazarına sunduğu güçlü markası Dayton’ı Türkiye’de üretmeye başladı. Şirket bu atılımla birlikte yerli üretim gücünü artırmayı, ekonomik ve kaliteli lastik talebi artan yerel pazardaki liderliğini derinleştirmeyi hedefliyor.

Türkiye lastik sektörü lideri Brisa, 112 yıllık global bir marka olan ve Bridgestone Grubu çatısı altında araç sahipleriyle buluşan Dayton’u 2014 yılından beri pazara sunuyor. AR-GE ve teknoloji yatırımlarıyla %94 olan yerli üretimini artırmaya odaklanan şirket, yeni bir atılımla Dayton marka lastikleri Türkiye’de İzmit Fabrikası’nda üretmeye başladı.

Dayton’ın Türkiye pazarı için kritik bir öneme sahip olduğunu dile getiren Brisa Pazarlama Direktörü Evren Güzel “ Özellikle son yıllarda yenileme pazarında ekonomi segmenti önemli bir büyüme ivmesi yakaladı. Dayton’ın yerli üretimine başlamamızla birlikte bu segmentte pazarın ihtiyaçlarına çok daha hızlı yanıt verebilecek, pazardaki kapsama oranımızı artırarak sektör liderliğimizi pekiştireceğiz. Küresel çapta Bridgestone teknolojisiyle [...]

İlk kez 1980’lerin ortalarında ortaya çıkmalarına rağmen, patlak yol alabilen lastikler (RFT) şu anda her zamankinden daha popülerler. Artık bazı otomobil üreticilerinin bu lastikleri yeni araçlarında standart hale getirmesiyle birlikte, daha fazla tüketici, patlak yol alabilen lastikler, bu lastiklerin avantajları ve sürüşü nasıl etkiledikleri konusunda sorular sormaya başlıyor.

Patlak Yol Alabilen Lastik Nedir?

Patlak yol alabilen lastikler, patladıktan sonra bir tamirciye veya lastiğinizi değiştirebileceğiniz güvenli bir yere ulaşacak kadar yol alabileceğiniz lastiklerdir.

Ancak, bu lastiklerle sınırsız bir süre de gidemezsiniz. Patlak yol alabilen lastiklerinizle ne kadar hızlı veya ne mesafeye kadar gidebileceğinizi, üreticinin belirttiği özellikleri kontrol edin. Bridgestone (RFT) patlak yol alabilen lastikler, basıncını kısmen veya tamamen kaybettikten sonra bile, 80 km hızla en az 80 km boyunca yol almanızı sağlar.

Patlak Yol Alabilen Lastikler Nasıl Çalışır?

Temel olarak, iki tür patlak yol alabilen lastik sistemi bulunur: [...]

Maalesef, tüm yıl boyunca kar lastiklerini kullanmak tavsiye edilmez. Uzun vadede, lastikleri değiştirmekten daha maliyetli olur ve aracınızın yoldaki performansını olumsuz etkileyebilirler. Bu yüzden, lastik üreticileri farklı mevsimler için farklı lastik türleri sunarlar – sizin için en iyi seçeneğin ne olduğunu, iklim, sürüş tarzınız ve performans ihtiyaçlarınızı içeren pek çok faktör belirler.

Aşağıda, kış lastiklerinin yıl boyunca kullanılmasının neden önerilmediğine dair bir kaç sebep bulabilirsiniz. Ayrıca eğer lastikleri çıkartıp takmaktan yorulduysanız, bu süreci kolaylaştırabilecek bir fikir de ekledik.

Öncelikle, Kış Lastiği nedir?
Çivili ya da çivisiz, tüm kış lastikleri, aşırı soğukta ve buzlu, karlı, sulu karlı yollarda daha iyi yol tutuşu sağlayacak şekilde üretilmektedir. Kauçuk daha yumuşak kalma özelliğine sahiptir; bu da onu daha esnek yapar ve lastiğin, aşırı soğuk hava şartlarında yola daha iyi uyum sağlamasına imkan verir. Daha derin dişler ve özel sırt [...]

SUV yerine pick-up alınır mı? Mert Yılmaz ‘ille de SUV isterim’ diyenler için farklı bir bakış açısı sunuyor…

Bir SUV çılgınlığıdır gidiyor. insanımız yüksekte olmayı seviyor demek ki. Haksızlık da etmeyelim; çünkü bu, aslında sadece ülkemize özgü bir durum değil. Amerikalılar, benzin de ucuz olunca,zaten çok uzun yıllardır büyük araçlara ilgi duyuyor. Onların pick-up’ları neredeyse bizimkilerin iki katı. İnternette ‘GMC Sierra HD‘ diye arayın; ne demek istediğimi anlarsınız.

 

 

Bu anlamda Amerika doğru örnek değil ama Avrupa’da da bir SUV çılgınlığı başladı. Bildiğiniz gibi bir dönem çok revaçta olan, ailelerin ilk tercihi MPV’ler tarih oldu. Bu araçların fonksiyonel yapılarını arayanlar da SUV ve crossover’larda istediklerini bulabiliyorlar.

 

 

İlla SUV mu Olmalı?

Kendi adıma konuşmak gerekirse, ben sürüş keyfine daha çok önem veriyorum. Yani bir aracın direksiyon tepkileri, frenleri, yol tutuşu benim için daha önemli. Bu nedenle hiçbir zaman bir sadece SUV satın almak gibi bir düşüncem olmadı. Ama sürekli test araçları kullandığımız için [...]

Peugeot’un bu kadar iyi bir SUV çıkaracağı kimin aklına gelirdi!

BMW, Mercedes, Audi, Volvo gibi markalar müthiş bir marka gücüne sahipler ve her segmentin en iyisi onlardaymış gibi bir algı yaratıyorlar. Ancak detaylara bakıldığında orta sınıf için otomobil üreten bazı markaların bazı modellerinin adeta ustalık eseri olduğunu ve hedefledikleri pazarın hakkını verdiğini görüyoruz. Bunlardan biri de sürekli gelişen, sürekli daha mükemmel olan Peugeot 3008 modeli.

 

 

Barış Falay’ın Sesi de Peugeot 3008’e Çok Yakışmış!

Hiç bir SUV bu kadar ileri gitmedi‘ diyor  etkileyici sesiyle Barış Falay. Evet, Peugeot 3008 reklamındaki ses kimin sorusu da en az otomobil kadar merak konusu olmuştu…Peki, Peugeot markasının bu modeli nasıl oldu da bu kadar başarılı oldu, aracın öne çıkan özellikleri neler, Peugeot 3008 fiyatı ne mesela ya da Peugeot 3008 alınır mı….Aklımıza takılan sorulara yanıt aradık.

 

 

İlk Peugeot 3008 Ne Zaman Piyasa Sürüldü?

İlk nesil Peugeot 3008 2009’da lanse edilmişti. SUV pazarının [...]

Bazı otomobiller, öyle çekicidir ki, onlara sahip olmayı bir yana bırakın şöyle bir tur atmak bile lüks bir yaşam tarzının habercisidir. Kim itemez ki diyeceğiniz türden bir otomobili inceledik: 2017 model Mercedes Benz S Serisi.

 

 

 

 

Oto Haber Dergisi, Mercedes Benz S Serisi için 12. sayısında ‘Asfalttaki Huzur’ yorumunu yapmış. Bu tanımlamaya tamamen katılıyoruz. Yolun ve motorun gürültüsünü bu kadar iyi absorbe eden çok az otomobil vardır. Bu sessizlik, kendinizi müthiş konforlu bir yolculuğun içinde bulmanızı açıklıyor. Peki, Mercedes Benz S Serisi’nin özellikleri neler, Mercedes Benz S Serisi makyajı ile neler değişmiş, Mercedes Benz S Serisi Fiyatı ne…

 

 

Mercedes Benz S Serisi’nin Özellikleri

Öncelikle Mercedes Benz S Serisi’nin iç mekanındaki malzeme kalitesi ve mükemmel işçilik öyle böyle değil. Sıradan bir ‘malzeme işçilik kalitesi yüksek’ tanımlamasını çok aşıyor, otomotiv endüstrisine feyz olacak seviyede. Aracın ana amacı, birinci sınıf sürüş deneyimi yaşatmak. Hal böyle [...]

Opel Grandland X’e Yakından Baktık!

Büyük SUV otomobiller, gerçekten çok havalılar ama yakıtları ve fiyatları da bir o kadar büyük. Durum böyle olunca herkes bir dev arazi aracı hayal etse de şimdilik compakt SUV ile yetiniyor. Bunun sonucunda da markalar kendilerine mutlaka kompakt SUV kategorisinde bir yer açıyor. Her marka, en az bir tane bu sınıfta kendisini temsil edecek bir model istiyor. Opel’in havalı ve ergonomik modeli Grandland X de tam da bu amaca hizmet ediyor. Üstelik markanın crowwover sınıfında bu üçüncü denemesi. Peki, Grandland X modelinin özelliklerineyakından bakalım mı?

 

Bin Adet Sattı mı?

Opel markası, Türkiye’de 2017 için 1000 adet sıfır km Grandland X modeli satışı öngörmüş. Bu satışı ne kadarı gerçekleşti bilmiyoruz ama rakam, markanın pazardaki hedefi konusunda epey fikir veriyor.

 

Gürültüsüz Çalışıyor!

Grandland X modeli, kullanıcılardan en çok başarılı ses yalatımıyla tam puan almış. Öyle yol gürültüsü falan çekemiyorsanız ve crossover segmentinde sağlam bir araç arıyorsanız [...]

    Back to top